Zadłużenie alimentacyjne — wybrane zagadnienia prawne
Niepłacenie alimentów to przykład sprawy, gdzie rzeszowski adwokat może być pomocny. Ten zły i napiętnowany przez społeczeństwo zwyczaj jest praktykowany głównie przez mężczyzn. Choć nie zawsze wynika on z ze złych intencji, warto poznać sposoby złagodzenia swojego wyroku.
Czym jest niealimentacja?
Niepłacenie alimentów polega na zaniedbywaniu obowiązku finansowego przez osobę zobowiązaną do dostarczania środków na utrzymanie na rzecz innej osoby np. dziecka lub byłego małżonka. Obowiązek alimentacyjny nie zawsze musi wiązać się z udzielaniem pomocy w formie pieniężnej. Czasem obowiązkiem alimentacyjnym może być dostarczanie żywności, ubrań lub płacenie rachunków.
Problemy z realizacją obowiązku alimentacyjnego
W momencie zetknięcia się z nie alimentacją pokrzywdzony ma prawo do ubiegania się o swoje prawa. Najczęściej spotykaną sytuacją jest skierowanie do komornika sądowego. W tym przypadku osoba zobowiązana na realizacji obowiązku alimentacyjnego w Rzeszowie może liczyć na postępowanie cywilne.
Jednakże ubieganie się o alimenty Rzeszów z tytułu postępowania cywilnego może być niewystarczające. A jakiekolwiek próby ubiegania się o swoje prawa może komplikować sytuacja, gdzie osoby pracujące na czarnym rynku, zarejestrowane jako bezrobotne swoje wynagrodzenie otrzymują “pod stołem”, co trudno udowodnić.
Poza wymieniową wyżej drogą są także inne sposoby ubiegania się o alimenty Rzeszów na osobę dorosłą lub dziecko.
Niepłacenie alimentów, a odpowiedzialność karna
Zgodnie z przepisami prawa karnego uchylanie się od płacenia alimentów w Rzeszowie może skutkować odpowiedzialnością karną. Powołując się na art. 209 kk osoba pokrzywdzona lub organ podejmujący działania wobec dłużnika alimentacyjnego np. organ pomocy społecznej może wystąpić z wnioskiem o popełnieniu przestępstwa. Według prawa karnego, poza wnioskiem liczy się:
- Czas zalegania ze spłatą: zaległości wynoszą co najmniej 3 świadczenia okresowe lub 3 miesiące innego zaległego świadczenia.
- Sytuacja finansowa osoby pokrzywdzonej: nie alimentacja naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, sprawca podlega karze.
- Otrzymanie wsparcia finansowego z uwagi na brak otrzymywania alimentów Rzeszów: “Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 1a odbywa się z urzędu.“
Obrona przed niealimentacją
Od zarzutu popełnienia przestępstwa niealimentacji można się odwołać. Uchylenie od wyroku, może nastąpić pod warunkiem, że sprawcy zarzuca się popełnienie przestępstwa w trybie podstawowym.
Zgodnie z prawem karnym sprawca takiego przestępstwa nie podlega karze, jeśli nie później niż przed upływem 30 dni od dnia pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległe alimenty.
W niektórych sytuacjach sprawa o zaległe alimenty Rzeszów może nie zostać umorzona. Art 209 prawa karnego, mówi o sytuacji, gdzie sąd wymierzyć karę pod warunkiem, że:
“wina i społeczna szkodliwość czynu przemawiają przeciwko odstąpieniu od wymierzenia kary.”
Przedawnienie długu alimentacyjnego
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, roszczenia o alimenty Rzeszów przedawniają się po 3 latach od momentu ich powstania. Dotyczy to wyłącznie osób dorosłych, a dzieci mogą dochodzić swoich roszczeń do ukończenia 21 lat, chyba że wcześniej wyjdą za mąż.
Ważne jest także, aby pamiętać o terminach płatności, ponieważ wpływają one na bieg przedawnienia alimentów, który może być przerwany przez wszczęcie postępowania sądowego lub innej czynności zmierzającej do dochodzenia, ustalenia lub zaspokojenia roszczenia.
Kiedy alimenty obejmują dwie osoby?
Można zdarzyć się sytuacja, gdzie obowiązkiem alimentacyjnym są objęte 2 lub więcej osób. Jeśli mieszkają np. w jednej rodzinie sąd, potraktuje sprawę o alimenty jako pojedyncze przestępstwo.