Rodzaje dziedziczenia i ich wpływ na ustalanie spadkobierców
W polskim porządku prawnym dziedziczenie może mieć miejsce na podstawie testamentu lub ustawy. W przypadku braku testamentu lub gdy zostanie on uznany za nieważny, dziedziczenie ustawowe będzie miało zastosowanie.
Adwokat Rzeszów może pomóc w przypadku dziedziczenia w zakresie prawa karnego. Dziedziczenie testamentowe umożliwia zmiany w ustawowej kolejności dziedziczenia, jednak wymaga sporządzenia testamentu
notarialnego, jeśli chcemy zapisać określone składniki majątku konkretnym osobom.
W przypadku dziedziczenia ustawowego nie trzeba podejmować za życia żadnych czynności, a krąg spadkobierców zostanie ustalony przez sąd albo notariusza na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.
W pierwszej kolejności do spadku są powołane dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, dziedziczą oni w częściach równych. Małżonek jest dodatkowo chroniony część, która mu przypadnie, nie może być mniejsza
niż 25% całości spadku. Przy dziedziczeniu ustawowym przyjmowane są określone zasady, określone w kodeksie cywilnym.
A co jeśli odrzucić spadek?
Jeśli kolejne osoby związane z danym spadkiem podejmują decyzję o odrzuceniu spadku lub zrzeczeniu się dziedziczenia, to skutkiem tego będzie odsunięcie ich od dziedziczenia. Odrzucenie spadku można dokonać po śmierci spadkodawcy, natomiast zrzeczenie się dziedziczenia ma miejsce za jego życia. W przypadku odrzucenia spadku, dzieci i wnukowie osoby odrzucającej prawa otrzymania spadku nie zostaną pozbawieni swojego dziedziczenia. W przypadku zrzeczenia się dziedziczenia, osoby te zostaną wyłączone z dziedziczenia, chyba że zostaną podjęte inne decyzje przez strony. Umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia może zostać odwołana, a oświadczenie o odrzuceniu spadku nie może zostać cofnięte. W przypadku kwestii dotyczących spadków i dziedziczenia warto skonsultować się z adwokatem specjalizującym się w prawie karnym, zwłaszcza w takim miejscu jak Rzeszów.
Kiedy warto odrzucić spadki?
Odrzucenie spadków ma sens, zwłaszcza gdy spadkodawca zostawił po sobie długi przekraczające wartość majątku. Jednakże ta instytucja straciła na znaczeniu, ponieważ coraz częściej przyjmuje się spadki z dobrodziejstwem inwentarza.
W przypadku, gdy spadkodawca pozostawił po sobie długi bez majątku, trzeba zdecydować, czy chcesz przyjąć spadek i odpowiadać za niespłacone wierzytelności, czy też odrzucić spadek i pozbyć się problemu. Jeśli długi
są mniejsze niż wartość spadku, lepiej przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ponieważ przyniesie to korzyść majątkową. W celu złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku trzeba uiścić opłatę sądową lub taksę notarialną.
Jeśli jednak spadkodawca nie pozostawił żadnego majątku ani długów, to nie warto robić nic i lepiej przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.