Rozwód — przydatne informacje i zalecenia
Rozwody to sytuacje, w których dochodzi do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Aby móc przygotować do rozprawy warto zapoznać się z poniższymi informacjami. Na ich podstawie, dowiesz się o niezbędnych dokumentach rozwodowych na określoną sytuację.
Przygotowanie się do rozwodu
Złożenie dokumentów rozwodowych powinno być poprzedzoną wnikliwą analizą oczekiwań własnych. W sądzie nikt nie lubi być zaskakiwany, a odpowiednio złożone zeznania w obecności adwokata w Rzeszowie pomogą w rozstrzygnięciu sprawy. Wchodząc na sale rozpraw, często mogą nami targać silne emocje, które mogą utrudniać składanie zeznań.
W tym celu warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które przygotują Państwa do złożenia zeznań rozwodowych. Poniższe pytania o przyczyny rozwodu są często zadawane podczas rozprawy w Sądzie:
Czy małżeństwo zostało zawarte z miłości?
Od kiedy pojawiły się problemy w małżeństwie?
Dlaczego relacja małżeńska przestała się psuć?
Jaki jest rodzaj umowy małżeńskiej?
Czy były podejmowane próby ratowania małżeństwa?
Czy sprawa może być rozwiązana polubownie?
Czy posiadacie wspólne dzieci z małżeństwa bądź czy jeden z małżonków ma dzieci pozamałżeńskie?
Czy prowadzisz z małżonkiem wspólne gospodarstwo domowe?
Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania warto przygotować dokumenty do adwokata w Rzeszowie. Do najbardziej podstawowych należą m.in. dokumenty z urzędu stanu cywilnego poświadczające zawarcie związku małżeńskiego. Jeśli posiadacie dzieci, warto zaopatrzyć się w akty urodzenia.
Rozwód z orzeczeniem o winie
Rozwody z orzeczeniem o winie niosą ze sobą bardzo wiele negatywnych, a zarazem pozytywnych konsekwencji. W procesie sądowym rozwody z orzeczeniem o winie bywają bardziej czasochłonne niż rozwody bez winy. Również sam proces orzekania o winie nie jest jednoznaczny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie rozróżnia stopni przewinienia:
Małżonek, który zawinił jedną z wielu przyczyn rozkładu, powinien zostać uznany za współwinnego, choćby nawet wina drugiego małżonka w spowodowaniu innych przyczyn rozkładu była cięższa (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 10 listopada 1999 roku, I CKN 233/98).
Jedyną przesłanką wyboru rozwodu z orzeczeniem o winie jest interpretacja zachowania jednego z małżonków. Gdy postępowanie umyślne lub nie umyślne, spowodowało rozpad małżeństwa, Sąd może zatwierdzić o rozwód z winy współmałżonka.
Rozwód bez orzekania o winie
To jeden z najbardziej powszechnych typów rozwodów w Rzeszowie, a także w całej Polsce. Jest on korzystny dla obu stron, zwłaszcza jeśli małżonkowie posiadają dzieci. W rozwodzie bez orzekania o winie ważna jest zgoda obojga małżonków. Ten typ rozwodów często jest nazywany rozwodem za porozumieniem stron.
Zaletą tego rodzaju rozwodu jest szybkość całego procesu postępowania. Wniosek o unieważnienie małżeństwa można otrzymać zaraz na pierwszej rozprawie. Rozwody za porozumienie stron mogą odbywać się bez świadków.
Jeśli chodzi o przyśpieszenie rozwodu bez orzekania o winie, przed rozprawą małżonkowie powinni ustalić wszystkie kwestie związane z dziećmi.
Wniosek o zabezpieczenie, jak wpływa na rozwód?
Złożenie wniosku o zabezpieczenie daje nam możliwość tymczasowego uregulowania kwestii prawnych, które ostatecznie będą zawarte w orzeczeniu kończącym.
Do najbardziej popularnych kwestii zabezpieczających należy m.in. opieka nad dziećmi czy świadczenia alimentacyjne na dziecko. Osoba, która składa wniosek o zabezpieczenie, można zobowiązać osobę np. do płacenia alimentów przed wydaniem końcowego wyroku.
Istnieje także możliwość ustalenia harmonogramu opieki nad dzieckiem.
Wyprowadzka przed rozprawą o rozwód, czy warto?
Gdy w małżeństwie się nie układa, możemy myśleć o wyprowadzce jeszcze przed rozwodem w Rzeszowie (zwłaszcza kiedy w małżeństwie dochodzi o kłótni). Jednakże jest to dość ryzykowny krok. W procesie postępowania sądowego możemy być posądzeni o zarzut Opuszczenia rodziny. Zarzut ten bardzo często jest stawiany mężczyznom.