Zaległe alimenty. Jak postąpić, gdy były mąż/żona przestają płacić?
Około 0,5 mln dzieci w Polsce spotyka się z brakiem otrzymania alimentów. Około 600 tys. dłużników nie spłaca alimentów, a sam dług niespłaconego świadczenia w 2022 roku wyniósł 14,1 mld zł.
Na szczęście osoby pokrzywdzone i ich opiekunowie prawni mogą ubiegać się o zaległe alimenty. Według przepisów prawa karnego możesz ubiegać się o swoje prawa do zaległych świadczeń. Oto kilka zagadnień, w których adwokat Rzeszów może pomóc.
Egzekucja komornicza
To pierwsza możliwość ubiegania się o niespłacone w części lub całkowicie alimenty. Kiedy prośba o niespłacone alimenty nie dochodzi do skutku, warto załatwić sprawę drogą egzekucji komorniczej. Jest to rodzaj postępowania z zakresu prawa cywilnego. W zależności od sytuacji strona pokrzywdzona może skorzystać z pomocy komornika, jednakże nie jest to warunek konieczny.
W czasie ubiegania się o niespłacone alimenty uprawniony może skorzystać z funduszu alimentacyjnego, który jest ogólnokrajowy i dostępny po spełnieniu odpowiednich przesłanek.
Zgłoszenie popełnienia przestępstwa alimentacyjnego
Kiedy egzekucja komornicza nie doszła do skutku, warto zgłosić sprawę odpowiednim organom. W zależności od sytuacji i okoliczności art. 209 kk jasno wskazuje o konsekwencjach niealimentacji. Gdy dojdzie do naruszenia obowiązku alimentacji sprawa, może zostać zgłoszona na posterunek policji lub do prokuratury.
Istnieją dwa sposoby na zgłoszenie podejrzenia popełnienia przestępstwa zw. z niewypłacaniem alimentów. Sprawę możesz zgłosić:
Ustnie — celem sporządzenia protokołu, należy udać do prokuratury lub policji. Celem potwierdzenia niewypłacalności alimentów koniecznie zabierz ze sobą kopię wyroku sądowego lub umowę alimentacyjną.
Listem poleconym — należy zamieścić pismo, w którym należy załączyć podstawę wypłacania alimentów, tj. kopia wyroku sądowego lub umowę między uprawnionym a zobowiązanym.
Celem szybszego załatwienia sprawy adwokat Rzeszów zachęca do złożenia sprawy listownie. Aby dokument zawierał niezbędne informacje, warto skonsultować sprawę z rzeszowskim adwokatem, który udzieli dodatkowych informacji.
Ściganie osoby za niepłacenie alimentów
Jeśli organy ścigania uznają, że rzeczywiście doszło do popełnienia przestępstwa alimentacyjnego, przeprowadzą postępowanie przygotowawcze. Zostaniemy wezwani do udzielenia szczegółowych wyjaśnień, a podejrzany otrzyma propozycję przyznania się do winy lub odmowy. W przypadku odmowy sprawa trafi do sądu.
Dalsze postępowanie
W momencie odmowy przyznania się do winy adwokat Rzeszów może być osobą pomocną w załatwieniu sprawy. Niezależnie od przebiegu postępowania, sprawca może liczyć się z kilkoma wymiarami kary m.in. z karą grzywny, karą pozbawienia lub ograniczenia wolności.